Tanio i oszczędnie

Wpis

czwartek, 20 czerwca 2013

Przechowywanie żywności - Nigdy bym nie pomyślała, że kiedyś będę mrozić lub suszyć zioła !

 Kupujemy, kupujemy i psujemy. Nie sztuką jest kupić tanio ale kupić jak najmniej, w niczym sobie nie odmawiając

Stałam się fanem naleśników i francuskich grzanek. 


Naleśniki można zrobić z wszystkim - resztkami kurczaka czy z ulubionym dżemem, najlepiej własnoręcznie zrobionym z własnoręcznie zebranych owoców. To naprawdę nie zajmuje dużo czasu, a jaka przy tym zabawa!

Grzanki francuskie jak moja mama nazywa macane - to najlepszy sposób na czerstwe pieczywo.

Czytaj wiecej: http://www.kuchniaplus.pl/przepisy/przepisy-kulinarne-kuchni-plus/francuskie-grzanki_1666.html#ixzz2Vty3AB8Z

Polecam również jajecznicę mojego męża inaczej zwaną wszystko robiącą. Jajecznicę wszystko robiącą robi się bardzo prosto - co masz w lodówce i resztki chleba. Z chleba robię grzanki i dorzucam co mam szynkę/kiełbasę/parówki/cebulę/pieczarki/pomidory/szczypior/paprykę/ser cokolwiek. Jeśli nie masz nic oprócz jajek - nie trzeba wystarczą dobre przyprawy jak papryka, zioła prowansalskie najlepiej mrożone lub ususzone. Nigdy bym nie pomyślała, że kiedyś będę mrozić lub suszyć zioła - ale zabrzmiało! Ale szczypiorek w środku zimy dodany do pomidorowej bezcenne!

Najlepszym więc sposobem przechowywania żywności jest mrożenie

Mrożenie produktów spożywczych pozwala na zachowanie najwięcej składników odżywczych: witamin, składników mineralnych, białek i tłuszczy. Otrzymane mrożonki zachowują w dużym stopniu walory odżywcze, dietetyczne i organoleptyczne produktów. 

Mrozić można mięso ale i ciasta, sery, wędliny kupione na promocji i popakowane w mniejsze porcje, gołąbki, bigos i resztki z obiadów. 

Polecam również Kiszenie, kwaszenie. Kwaszonki stanowią smaczny i już od dawna uznany dodatek do prawie wszystkich posiłków. W miarę możliwości powinny być podawane na surowo. Zaleca się wykorzystywanie witaminowego soku z kwaszonek jako napoju lub jako dodatku zakwaszającego do niektórych potraw zamiast octu. Najlepsze to ogórki na zupę ogórkową i kapusta kiszona na bigos.

Pasteryzacja czyli słoiki pozwala wiec zachować własności smakowe i odżywcze produktu i nie wywołuje rozpadu zawartych w nim witamin. Warto zrobić nie tylko ulubione dżemy, ale i buraki, sałaty, sosy i keczupy.

Suszenie to też warta przyglądnięciu się metoda. Na razie jestem na etapie suszenia ziół szczególnie bazyli, oregano i mięty. W planach zakup suszarki do grzybów i owoców. Może wymienię pkt Payback na suszarkę!

Jak widzicie metod przechowywania jedzenia jest kilka. Ważne jest również odpowiednie korzystanie z lodówki.

Lodówka nie będzie pracować efektywnie,  jeżeli zbierze się w niej szron. Należy ją regularnie rozmrażać  i myć ciepłą wodą z dodatkiem octu lub  środkiem dezynfekującym. Nowoczesne lodówki wyposażone są w system „No Frost”, który umożliwia automatyczne rozmrażanie się urządzenia. W lecie pokrętło temperatury zamrażarki i lodówki powinno się przestawić na wyższy poziom niż w zimie.

Przechowywanie w lodówce

Ugotowana żywność powinna w ciągu dwóch godzin od przyrządzenia znaleźć się w lodówce  i nie powinno się jej przechowywać dłużej niż dwa, trzy dni. Produkty przetworzone bezwzględnie muszą być umieszczone nad surowymi. Zmniejsza to ryzyko zatrucia pokarmowego, spowodowanego zanieczyszczeniem gotowanej żywności surową. Nie należy umieszczać na tej samej półce jaj i surowego mięsa. Jeśli nie będzie ono przyrządzane w dniu zakupów, lepiej od razu je zamrozić. Jajek nie należy myć przed umieszczeniem ich w lodówce, ponieważ zostaną przez to pozbawione ochronnej warstwy zapobiegającej przedostawaniu się drobnoustrojów.

Na górnych półkach można stawiać jogurty, kefiry mleko, dżemy, powidła i inne owocowe przetwory.

Gotowane potrawy należy umieścić na najwyższej lub środkowej półce – zawsze szczelnie zamknięte.

Na półce środkowej powinny znaleźć się biały ser, twaróg, wędlina, ciastka, sałatki i surówki.

Napoje, musztarda, chrzan, sosy w butelkach, olej i masło powinny znaleźć się na półkach wewnętrznej strony drzwi lodówki (tam temperatura jest na ogół wyższa i wynosi około 10°C).

Świeże mięso i ryby powinny być przechowywane na dolnej półce tuż nad szufladami, w których znajdują się warzywa i owoce.

W dolnych szufladach panuje na ogół temperatura około 10°C. To idealne warunki do przechowywania warzyw i owoców – niższa temperatura może je uszkodzić. Po umyciu, a przed schowaniem ich do lodówki, powinno się je dokładnie osuszyć.

Banany nie powinny dotykać innych owoców

Mniej trwałe owoce np. maliny, truskawki, można trzymać dzień lub dwa bez mycia, a sałatę i szczypiorek nawet kilka dni. Opakowanie sałaty nie może być szczelne. Brak dostępu powietrza, może spowodować, że azotany znajdujące się w młodej sałacie przekształcają się w niebezpieczne azotyny.

W dolnych szufladach dobrze magazynuje się także długo dojrzewające sery oraz skorupiaki. Owoce morza należy przechowywać w misce przykrytej wilgotną ściereczką (powinno się je jak najszybciej poddać obróbce termicznej).

Egzotyczne owoce, pomidory, rośliny strączkowe, ogórki czy cukinia nie wymagają przechowywania w lodówce, a wręcz w takich warunkach tracą swoje wartości odżywcze. Warzywa i owoce, które powinny dojrzeć przed spożyciem, także powinny być przechowywane w temperaturze pokojowej.

Termin ważności podany na opakowaniach zawsze odnosi się do produktów fabrycznie zamkniętych, dlatego po otwarciu należy je spożyć jak najszybciej.

Przechowywanie produktów w szafkach kuchennych - więc polecam te produkty na promocje w większych ilościach

Część artykułów spożywczych można przechowywać poza lodówką. Należy do nich głównie sucha żywność np.:

- bułka tarta,

- suszone owoce,

- ryż,

- mąka,

- makrony,

- kasze,

- cukier,

- orzechy,

- przyprawy,

- przecier pomidorowy,

- oliwki,

- herbatniki,

- suchary,

- miód,

- nieotwarte produkty w puszkach, słojach i kartonach.

Przetwory powinno się przechowywać w zaciemnionym miejscu, w temperaturze poniżej 15°C.

Mąkę, ryż i makaron najlepiej jest umieścić w zamykanych opakowaniach  lub szczelnych torbach i położyć w niezbyt ciepłym, zaciemnionym miejscu.

Większość konserw po otwarciu należy umieścić w lodówce – powinno się je przełożyć do naczynia, szczelnie przykryć i postawić na jednej z dolnych półek.

- jogurt do miesiąca.

Przechowywanie żywności w zamrażarce:warto uwzględnić równiez przy zakupach na promocji

- warzywa i owoce możemy przechowywać w zamrażalniku najdłużej do roku,

- wołowinę i mięso drobiowe do roku,

- pieczywo niekrojone do 8 miesięcy, krojone do 2 miesięcy,

- wieprzowinę, mięso mielone wołowe, cielęcinę i dziczyznę do 6 miesięcy,

- masło (niesolone) i margarynę do 6 miesięcy,

- masło (solone) do 4 miesięcy,

- starty żółty ser do 4 miesięcy,

- białe ryby do 4 miesięcy,

- szynkę i jagnięcinę do 4 miesięcy,

- tłuste ryby do 3 miesięcy,

- twaróg do 3 miesięcy,

- lody do 3 miesięcy,

- skorupiaki i mięczaki do 2 miesięcy,

- zupy do 2 miesięcy,

- kiełbasę do 2 miesięcy,

- mleko do 2 miesięcy,

Szczegóły wpisu

Tagi:
Kategoria:
Autor(ka):
ollela
Czas publikacji:
czwartek, 20 czerwca 2013 14:55

Polecane wpisy